clock

Dzisiaj jest 28.03.2024 rok ,        godzina: 16:48 dudes     Dziś imieniny: Anieli, Kasrota, Soni           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Układ limfatyczny


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Układ limfatyczny

Linki sponsorowane


Naczynia chłonne głowy i szyi
Większość limfy głowy i szyi obustronnie dopływa do węzłów chłonnych szyjnych głębokich, układając się wzdłuż powrózka naczyniowo-nerwowego szyi i dalej do pnia chłonnego szyjnego. Tylko niewielka ilość chłonki dochodzi do węzłów nadobojczykowych i dalej częściowo do pnia podobojczykowego, częściowo do pnia szyjnego. Obydwie drogi odprowadzają chłonkę za pośrednictwem regionalnych grup węzłów.

Drogi chłonne
Naczynia chłonne włosowate Podobnie jak naczynia włosowate krwionośne, naczynia włosowate chłonne zbudowane są ze śródbłonka, bardzo cienkiej błonki podstawnej oraz włókienek kratkowych.

Naczynia chłonne klatki piersiowej, przepon i grzbietu
W obrębie klatki piersiowej wyróżniamy naczynia i węzły chłonne trzewne oraz naczynia i węzły chłonne ścienne. Ponieważ naczynia i węzły trzewne nie są dostępne, ich znaczenie przy wykonywaniu drenażu limfatycznego jest mniejsze. Naczynia i węzły ścienne dzielą się na: głębiej położone naczynia i węzły klatki piersiowej i przepony oraz naczynia i węzły chłonne powierzchowne, do których zaliczamy również naczynia i węzły sutka. Naczynia i węzły chłonne klatki piersiowej • Węzły chłonne pachowe piersiowe. Naczynia doprowadzające zbierają chłonkę z przednio-bocznej ściany klatki piersiowej, z bocznej części gruczołu sutkowego oraz z części nadpępkowej ściany brzusznej. Naczynia odprowadzające wpadają przeważnie do węzłów pachowych środkowych. Węzły te należą do węzłów powierzchownych.

Naczynia i węzły chłonne kończyny górnej
Węzły chłonne kończyny górnej grupują się głównie w jamie pachowej. Zbierają one chłonkę z całej kończyny górnej, ze ściany klatki piersiowej i opłucnej ściennej oraz z okolicy grzbietowej tułowia. Znacznie mniejsze skupisko węzłów chłonnych znaj duj e się w okolicy łokciowej . Węzły chłonne kończyny górnej układają się w węzły powierzchowne i węzły głębokie.

Narządy chłonne
Limfocyty powstają w tkance wszystkich narządów chłonnych. Narządy chłonne zbudowane są z tkanki siateczkowatej, której oczka prawie wyłącznie wypełnione są limfocytami. Rozbudowa tkanki chłonnej w narządy chłonne osiąga różny stopień organizacji. Do najniższych postaci zaliczyć można skupienia limfocytów, które występują przeważnie w błonach śluzowych. Twory te mogą wytwarzać chłonne grudki wtórne. Są to koncentryczne zagęszczenia tkanki chłonnej. Grudki wtórne nie są tworami stałymi i nie są związane z określonym miejscem, lecz powstają w przebiegu przewlekłych stanów zapalnych, po czym znikają i powstają na nowo w innym miejscu.

Naczynia i węzły kończyny dolnej
Podobnie jak na kończynie górnej, układ chłonny na kończynie dolnej składa się z warstw powierzchownej i głębokiej. Naczynia głębokie są znacznie mniej liczne niż naczynia powierzchowne. Na kończynie dolnej wyróżniamy dwa skupiska węzłów chłonnych. Są to węzły podkolanowe (wyłącznie głębokie) i węzły pachwinowe, które występują zarówno w warstwie głębokiej, jak i powierzchownej. Węzły chłonne podkolanowe Należą do węzłów głębokich. Niewielkie i przeważnie w liczbie 4 - 7 umiejscowione są w tkance tłuszczowej . Wyróżniamy tu trzy grupy węzłów: • Grupa tylna leży najbardziej powierzchownie. Umiejscowiona jest bocznie od łuku żyły odstrzałkowej. • Grupa środkowa składa się z 3-4 węzłów, z których część usytuowana jest przyśrodkowo, a część bocznie do naczyń podkolanowych. • Grupa przednia. Przeważnie jest to pojedynczy węzeł, położony głęboko między tętnicą podkolanową a torebką stawu kolanowego.

Naczynia brzucha i miednicy
W brzuchu i miednicy wyróżniamy: • Naczynia i węzły chłonne powierzchowne wraz z naczyniami i węzłami krocza i narządów płciowych zewnętrznych. • Naczynia i węzły chłonne głębokie ściany brzucha. • Naczynia i węzły chłonne zaotrzewnowe. • Naczynia i węzły chłonne trzewne.






   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.