clock

Dzisiaj jest 05.01.2025 rok ,        godzina: 10:33 dudes     Dziś imieniny: Edwarda, Hanny, Szymona           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Klatka piersiowa


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Klatka piersiowa

Linki sponsorowane


Wśród żeber wyróżniamy siedem par łączących się bezpośrednio z mostkiem

Kości klatki piersiowej (ossa thoracis), oprócz kręgów piersiowych, stanowi 12 par żeber (liczba ich może być zmienna) i mostek. Klatka piersiowa pełni funkcję ochronną dla płuc i serca, otworzona od tyłu ściana stanowi kręgosłup, po stronie bocznej mamy żebra, a z przodu mostek.

Żebro

Żebro(costa) dzieli się na część tylną, zwaną kością żebrową (os costale), oraz na część przednią-chrząstkę żebrową(cartiago costalis). Kość żebrowa łączy się z odpowiednim kręgiem piersiowym. Chrząstki 7 górnych par żeber łączą się z mostkiem(żebra prawdziwe). Chrząstki 3 niżej położonych par(żebra rzekome) zrastają się z chrząstkami żeber wyżej położonych, tworząc łuk żebrowy (arcus costalis), a najniżej położone 2 ostatnie pary w ogóle nie zrastające się ani z mostkiem, ani z żebrami, zatopione są w masie mięśniowej, wyżej położone(żebra wolne). Przy dolnym brzegu wewnętrznej powierzchni żeber przebiega bruzda żebrowa (sulcus costae), przeznaczona dla naczyń międzyżebrowych i nerwu międzyżebrowego. Żebro zbudowane jest z głowy, trzonu i szyjki, pomiędzy nimi za szyjka znajduje się guzek żebra. Głowy żeber 1,11,12 pokryte są chrząstką stawową, natomiast od 2 do 10 włącznie przedzielone są grzebieniem głowy żebra. Guzek żebra pokryty jest chrząstką stawową dla połączenia z wyrostkiem poprzecznym kręgu piersiowego, tworzy tzw. staw żebrowo-poprzeczny.

Mostek

Mostek(sternum) jest kością nieparzystą, płaską. Wyróżnia się w nim rękojeść (manubrium), trzon (corpus) i wyrostek mieczykowaty (processus xiphoideus). Na wyrostku mieczykowatym wyróżniamy powierzchnię przednią i tylną, na rękojeści mostka wyróżniamy od góry nieparzyste wcięcie jarzmowe albo szyjne. Następnie wyróżniamy wcięcie obojczykowe lewe i prawe oraz wcięcie dla połączenia z pierwszymi żebrami. W przejściu między rękojeścią a trzonem wyróżniamy parzyste wcięcia dla połączenia z żebrami drugimi, na trzonie wyróżniamy parzyste wcięcia dla żeber od 3 do 7.

Ruchomość klatki piersiowej : podczas wdechu następuje zwiększeniu wymiaru przednio-tylnego klatki między mostkiem, następuje uniesienie mostka ku górze. Połączenia w obrębie klatki piersiowej: połączenia między żebrami a kręgosłupem są to: a) stawy żebrowo-kręgowe, b) stawy żebrowo-poprzeczne.






   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.