clock

Dzisiaj jest 01.12.2020 rok ,        godzina: 4:14 dudes     Dziś imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza            Dołącz do społeczności e-Masaz.pl w G+

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Gardło


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Gardło

Linki sponsorowane


Gardło (pharynx) jest wspólnym odcinkiem przewodu pokarmowego i przewody oddechowego.

Rozciąga się od podstawy czaszki do wejścia do krtani i przełyku. Długość gardła wynosi 12-13 cm. Jest umięśnionym przewodem, wysłanym nabłonkiem wielorzędowym walcowatym i nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Błona śluzowa obfituje w gruczołu śluzowe i śluzowo-surowicze. Grzbietowa część gardła zawiera migdałek gardłowy i jest zamknięta mięśniami podniebienno-gardłowymi. Na mięśniach, od strony zewnętrznej leży warstwa tkanki łącznej. Mięśnie są poprzecznie prążkowane, płaskie, zwierające (zwieracze gardła: górny, środkowy i dolny) i podnoszące (dźwigacze gardła: mięsień rylcowo-gardłowy i podniebienno-gardłowy), umożliwiając połykanie.

Na tylnej ścianie gardła leży splot nerwowy gardłowy, od którego odchodzą nerwy czuciowe, ruchowe i współczulne (docierają tutaj: nerw błędny, językowo-gardłowy, trójdzielny). W gardle można wyróżnić części: ·

Część nosowo-gardłowa – oddzielona jest od jamy ustnej podniebieniem miękkim, z którego zwisa języczek; leży w górnej części gardła i połączona jest od przodu z jamami nosowymi za pomocą nozdrzy tylnych (dwa symetryczne otwory); na bocznych powierzchniach znajdują się ujścia trąbek Eustachiusza; jest ważnym rezonatorem głosu. · Część ustna – łączy się ku przodowi z jama ustną, od której jest oddzielona łukiem podniebienno-gardłowym. · Część krtaniowa – łączy się z przełykiem (w dolnej części) i z krtanią (ku przodowi). Układ migdałków i grudek limfatycznych gardła nosi nazwę pierścienia Waldeyera: migdałek gardłowy, migdałki podniebienne, migdałek językowy.


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuciInstagram


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.