clock

Dzisiaj jest 30.09.2022 rok ,        godzina: 11:20 dudes     Dziś imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery          Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Płuca


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Płuca

Linki sponsorowane


Płuca leżą w klatce piersiowej. Wewnętrzna ściana klatki piersiowej i oba płuca pokryte są opłucną. Opłucna (pleura) jest dwublaszkową błoną surowiczą, zbudowaną z błony łącznotkankowej i z nabłonka surowiczego.

Wyróżnia się opłucną trzewną (blaszka wewnętrzna) – pokrywającą płuca oraz opłucna ścienną (blaszka zewnętrzna) wyścielająca klatkę piersiową. Pomiędzy obiema blaszkami jest jama opłucnej, w której panuje ciśnienie ujemne. Ciśnienie ujemne utrzymuje płuca w stanie napięcia. Do płuc krew dostaje się przez tętnicę płucną i tętnice (gałęzie) oskrzelowe.

Tętnicą płucną płynie krew czynnościowa z prawej komory serca, jest to więc krew bogata w dwutlenek węgla. Tętnice (gałęzie) oskrzelowe transportują krew utlenowaną, odżywczą, pochodzącą z aorty. Tętnica płucna rozgałęzia się na coraz drobniejsze tętniczki i naczynia włosowate oplatające pęcherzyki płucne, a następnie łączą się w żyłki, żyły oraz dużą żyłę płucną wpadającą do lewego przedsionka (krew utlenowana). Z lewego przedsionka krew przepływa do lewej komory skąd, zostaje wyrzucona do aorty (przenosi tlen po całym organizmie).

Tętnicami (gałęziami) oskrzelowymi krew dopływa do oskrzeli, przydanki tętnicy płucnej i żył (te muszą być również odżywione) oraz do opłucnej i samych płuc. W płucach występują anastomozy pomiędzy tętnicami oskrzelowymi a żyłami płucnymi.


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.