clock

Dzisiaj jest 30.09.2022 rok ,        godzina: 10:40 dudes     Dziś imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery          Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Krtań


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Krtań

Linki sponsorowane


Krtań (larynx) jest narządem fonacji, czyli umożliwiającym wydawanie dźwięków podczas mowy i śpiewu.

Chroni drogi oddechowe przed dostawaniem się tam ciał obcych (pożywienia) w trakcie jedzenia. Podczas przełykania nagłośnia zamyka wejście do krtani.

Leży na wysokości V-VI kręgu szyjnego. Jest chrzęstną (głównie chrząstka sprężysta) rurą łączącą gardło z tchawicą. Chrząstki pokryte są tkanką łączną, tkanką mięśniową szkieletową oraz gładką. Od wewnątrz krtań wyścielona jest błoną śluzową pod którą leży błona podśluzowa. Od góry połączona jest z kością gnykową za pośrednictwem tkanki łącznej i mięśni.

Krtań budują następujące chrząstki: · chrząstka tarczowa – zamyka krtań od przodu, zbudowana jest z płytki prawej i lewej, rozdzielonych u góry wcięciem tarczowym; jest chrząstką szklistą, która może kostnieć w miarę starzenia organizmu; u mężczyzn jest wypukła – jabłko Adama; · chrząstka pierścieniowa - zbudowana z tkanki szklistej; · chrząstka nagłośniowa - zbudowana z chrząstki sprężystej i włóknistej; · chrząstki nalewkowate – zbudowane z chrząstki szklistej; · chrząstki różkowate – zbudowane z chrząstki sprężystej; · chrząstki klinowate – zbudowane z chrząstki sprężystej. Między chrząstkami nalewkowatymi rozpięte są więzadła głosowe.

Wolny brzeg nosi nazwę fałdów głosowych i ogranicza szparę – głośnię. Strumień wydychanego powietrza wywołuje drgania fałdów głosowych i powstawanie głosu. Wysokość i siła głosu zależy od stopnia napięcia, grubości, szerokości i częstotliwości drgania fałdów. Mięśnie przylegające do fałdów głosowych modulują napięcie fałdów i więzadeł głosowych.






   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.