clock

Dzisiaj jest 03.12.2022 rok ,        godzina: 4:32 dudes     Dziś imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kręgosłup


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kręgosłup

Linki sponsorowane


Kręgosłup obejmuje 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych oraz 4-5 kręgów guzicznych. Kręgi krzyżowe i guziczne, zrastające się w dwie oddzielne kości, zwane są kręgami rzekomymi w odróżnieniu od pozostałych, zwanych prawdziwymi lub przedkrzyżowymi.

Kręgosłup obejmuje :

7 kręgów szyjnych,
12 piersiowych,
5 lędźwiowych,
5 krzyżowych oraz
4-5 kręgów guzicznych.

Kręgi krzyżowe i guziczne, zrastające się w dwie oddzielne kości, zwane są kręgami rzekomymi w odróżnieniu od pozostałych, zwanych prawdziwymi lub przedkrzyżowymi.

Typowy kręg składa się z trzonu i łuku obejmują one otwór kręgowy. Otwory wszystkich kręgów zamykają kanał kręgowy.

Od łuku każdego kręgu odchodzi 7 wyrostków:

nieparzysty wy­rostek kolczasty
po jednej parze wyrostków stawowych górnych i dol­nych i para wyrostków poprzecznych

Łuk kręgu łączy się obustronnie z trzonem nasadą , pozostałą część tworzą blaszki łuku kręgu . Nasada na górnym brzegu ma wcięcie kręgowe górne na dolnym ­wcięcie kręgowe dolne . Wcięcia (górne i dolne) sąsiadujących ze sobą nasad kręgów wraz z krążkiem międzykręgowym ograniczają otwór międzykręgowy . Kręgi szyjne obejmują trójkątne otwory kręgowe. Ich wyrostki kolczaste, rozdwojone na końcu, zakończone są guzkowatymi zgrubieniami.

Wyrostki poprzeczne składają się z dwóch listewek, przedniej i tylnej; łącza się one z sobą ku bokom i tu zaopatrzone są w dwa guzki, przedni i tylny Rozwojowo tylko listewka tylna jest wyrostkiem poprzecznym, podczas gdy przednia jest odpowiednikiem żebra odcinka piersiowego. Obie listewki obejmują otwór wyrostka po­przecznego Na górnej powierzchni wyrostka poprzecznego, prze­biega bruzda nerwu rdzeniowego

Kr ę g s z c z y t o w y nie posiada trzonu; w toku rozwoju trzon zrasta się z trzonem kręgu obrotowego, tworząc jego ząb. Pozostałość trzonu stanowi łuk przedni zaopatrzony na swej przedniej powierzchni w guzek przedni Łuk tylny, właściwy łuk kręgu, nosi szczątkowy wyrostek kolczasty w postaci guzka tylnego. Po górnej powierzchni łuku tylnego przebiega bruzda tętnicy kręgowej .

Bocznie miedzy obu łukami znajdują się części boczne, na których znajdują się dołki stawowe górne dla połączenia z kłykciami potylicznymi i dołki stawowe dolne dla połączenia stawowego z kręgiem obrotowym. Otwór kręgowy dzieli czołowo więzadło poprzeczne kręgu szczytowego na dwie części: przednia dla zęba kręgu obrotowego i tylna, właściwy otwór kręgowy.

Kr ę g o b r o t o w y (wyróżnia się zębem wystającym z górnej po­wierzchni trzonu, zaopatrzonym powierzchniami stawowymi przednia i tylna. Guzek przedni wyrostka poprzecznego II kręgu, nieco większy od innych, nazywamy guzkiem tętnicy szyjnej Siódmy kręg szyjny, kręg wystający cechuje szczególnie długi wyrostek kolczysty. Listewka przednia wyrostka poprzecznego może się usamodzielnić jako żebro szyjne.

Kr ę g i p i e r s i o w e cechują dołki żebrowe po obu stronach trzonu; przeważnie (z wyjątkiem kręgu I, XI i XII) dwa sąsiadujące z sobą kręgi wraz z krążkiem międzykręgowym tworzą powierzchnie stawowe dla połączenia z głowami żeber. Wyrostki poprzeczne posiadają dołki żebrowe wyrostka poprzecznego do połączenia z guzkami żeber. Wyrostki kolczaste, coraz dłuższe ku dołowi są silnie pochylone. Otwór kręgowy jest okrągły. Kręgi lędźwiowe , masywne, nie maja powierzchni stawowych dla żeber. Wyrostki poprzeczne, odpowiedniki rozwojowe żeber, nazywamy tu wy­rostkami żebrowymi . Na kręgu pierwszym wyrostek poprzeczny może się usamodzielniać tworząc żebro lędźwiowe. Właściwym wyrostkiem poprzecznym jest mały wyrostek dodatkowy Na bocznej stronie wyrostków stawowych górnych znajduje się mały wyrostek suteczkowaty .

Kość krzyżowa tworzą zrośnięte kręgi krzyżowe. Jej górna cześć stanowi podstawę, dolna - wierzchołek .Dolna cześć kręgosłupa lędźwiowego z podstawa k. krzyżowej tworzy kąt ledźwiowo-krzyżowy .Wierzchołek tego kąta leży na krążku międzykręgowym miedzy V kręgiem lędźwiowym i podstawa k. krzyżowej, tj. na wzgórku. Kość zamyka trójkątny kanał krzyżowy . Wyrostki poprzeczne i żebra zlewają się tu w części boczne k. Krzyżowej W tylnej części podstawy sterczą wyrostki stawowe górne. Na powierzchni miednicznej zaznaczają się miejsca zrostu poszczególnych kręgów jako kresy poprzeczne sięgające bocznie do otworów krzyżowych i miednicznych. Na powierzchni grzbietowej w linii pośrodkowej zrośnięte wy­rostki kolczyste tworzą grzebień krzyżowy pośrodkowy. Wyrostki stawowe wytwarzają słaby grzebień krzyżowy pośredni, zaś szczątkowe wyrostki poprzeczne tworzą grzebień krzyżowy boczny.

Bocznie od grzebieni krzyżowych pośrednich leżą otwory krzyżowe grzbietowe. U dołu grzebień pośredni kończy się różkami krzyżowymi .Części boczne w odcinku górnym maja obustronnie stawową powierzchnie uchowatą dla połączenia z k. biodrowa. Ku tyłowi od każdej z nich zaznacza się guzowatość krzyżowa. Kanał krzyżowy kończy się u dołu rozworem krzyżowym . Kość guziczna stanowi szczątkową pozostałość trzonów kręgów. Pierwszy z nich wysyła ku górze różki guziczne, łączące się z rożkami krzyżowymi. Kręgosłup jako całość cechują krzywizny: szyjna do przodu piersiowa do tyłu, lędźwiową do przodu oraz wspomniana krzyżowa do tyłu .


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.