clock

Dzisiaj jest 01.03.2024 rok ,        godzina: 3:28 dudes     Dziś imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Kinezyterapia ćwiczenia synergistyczne


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Kinezyterapia ćwiczenia synergistyczne

Linki sponsorowane


W ćwiczeniach synergistycznych wykorzystuje się zjawisko promieniowania ruchowego (=irradiacja). Istotna cecha tych ćwiczeń jest wykorzystanie zjawiska współdziałania mięśni w łańcuchach biokinematycznych. Zjawisko irradiacji (promieniowanie pobudzanie) daje możliwość aktywizowania chorego obszaru ciała poprzez pracę silniejszymi odcinkami ciała lub mięśniami w jednym łańcuchu kinematycznym. W grupie ćwiczeń synergistycznych wyróżniamy: ćwiczenia kontralateralne – stosowane w głównie w przypadku unieruchomienia kończyny, bólu, przeciwwskazania do ruchu. Chory ćwiczy wówczas drugą kończynę – wolną od opatrunku, bólu. ćwiczenia ipsilateralne – ćwiczenia wykonujemy odcinkami wolnymi od opatrunku gipsowego tej samej kończyny.

Synergia polega na dostosowawczej zmianie napięcia w grupie agonistów podczas wykonywania ruchu w zależności od różnej wielkości oporów zewnętrznych. Współpraca różnych grup mięśni nie przebiega z jednakowym nasileniem w czasie. Wyróżniamy następujące rodzaje synergizmów: bezwzględne – są to wrodzone i utrwalone w procesie filogenezy reakcje neuromięśniowe występujące u każdego osobnika już w momencie urodzenia. Do najbardziej znanych w narządzie ruchu należą: - w obrębie tułowia. Skłon głowy i szyi w przód z oporem w pozycji leżąc tyłem powoduje napięcie mięśnia prostego brzucha - w obrębie kończyn górnych. Wyprost w stawie promieniowo – nadgarstkowym z oporem w pozycji nawrócenia przedramienia, powoduje napięcie mięśnia trójgłowego ramienia - w obrębie kończyn dolnych. Wyprost stopy z oporem w stawie skokowo-goleniowym powoduje napięcia mięśnia czworogłowego uda względna – ich cechą charakterystyczna jest fakt iż są one osobniczo różne. Tzn. u jednego pacjenta lepszy efekt daje aktywizacja jakiejś odległej terytorialnie grupy mięśniowej, a u drugiego identyczny cel osiąga się dzięki aktywizacji innej.


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.