clock

Dzisiaj jest 30.09.2022 rok ,        godzina: 10:35 dudes     Dziś imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery          Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Jama nosowa


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Jama nosowa

Linki sponsorowane


Jama nosowa jest podzielona przegrodą chrzęstną na dwie symetryczne części. Na ścianach bocznych jamy nosowej występują listewki kostne – małżowiny nosowe. Małżowina górna i środkowa biorą początek ze ściany błędnika sitowego.

Małżowina dolna przyrasta do bocznej ściany jamy nosowej. Małżowiny nosowe dzielą każdą część jamy nosowej na trzy przewody nosowe: dolny, środkowy i górny. Do przewodu górnego uchodzą kanały zatoki klinowej i sitowej (komórki sitowe tylne). Do przewodu dolnego dociera przewód nosowo-łzowy. W przewodzie środkowym są ujścia zatoki sitowej (komórek przednich i środkowych). Przedsionek nosa utworzony jest przez skórę.

Wnętrze przedsionka wysłane jest nabłonkiem płaskim wielowarstwowym rogowaciejącym, pokrytym włosami i zawierającym gruczoły łojowe oraz potowe. Włosy pełnią funkcje filtrów i zatrzymują zanieczyszczenia. W jamie nosowej nabłonek rogowaciejący przechodzi w nabłonek wielorzędowy walcowaty, zawierający komórki kubkowe, wydzielające śluz. Jama przedsionka posiada więc skórę, natomiast jama nosowa – błonę śluzową z rzęskami, wykonującymi ruch w kierunku przedsionka, usuwając w ten sposób zanieczyszczenia. Śluz nawilża wdychane powietrze i wyłapuje zanieczyszczenia. Błona śluzowa jest silnie unaczyniona. Krew płynie od tylnej części jamy ku przodowi, czyli odwrotnie do ruchu powietrza (mechanizm przeciwprądowy).

Dzięki temu powietrze jest ogrzewane coraz bardziej, w miarę przesuwania się w głąb układu oddechowego. W sieci naczyń są liczne anastomozy. W warstwie podśluzowej występują żylne sploty jamiste – rozszerzenia żylne z grubymi ścianami, mogącymi wypełniać się krwią i powodujące pęcznienie błony śluzowej. Pęcznienie występuje naprzemian w lewej i w prawej części jamy nosowej co 30 minut. Umożliwia regenerację i oczyszczenie śluzówki.






   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.