clock

Dzisiaj jest 30.09.2022 rok ,        godzina: 11:29 dudes     Dziś imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery          Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Gardło


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Gardło

Linki sponsorowane


Gardło (pharynx) jest wspólnym odcinkiem przewodu pokarmowego i przewody oddechowego.

Rozciąga się od podstawy czaszki do wejścia do krtani i przełyku. Długość gardła wynosi 12-13 cm. Jest umięśnionym przewodem, wysłanym nabłonkiem wielorzędowym walcowatym i nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Błona śluzowa obfituje w gruczołu śluzowe i śluzowo-surowicze. Grzbietowa część gardła zawiera migdałek gardłowy i jest zamknięta mięśniami podniebienno-gardłowymi. Na mięśniach, od strony zewnętrznej leży warstwa tkanki łącznej. Mięśnie są poprzecznie prążkowane, płaskie, zwierające (zwieracze gardła: górny, środkowy i dolny) i podnoszące (dźwigacze gardła: mięsień rylcowo-gardłowy i podniebienno-gardłowy), umożliwiając połykanie.

Na tylnej ścianie gardła leży splot nerwowy gardłowy, od którego odchodzą nerwy czuciowe, ruchowe i współczulne (docierają tutaj: nerw błędny, językowo-gardłowy, trójdzielny). W gardle można wyróżnić części: ·

Część nosowo-gardłowa – oddzielona jest od jamy ustnej podniebieniem miękkim, z którego zwisa języczek; leży w górnej części gardła i połączona jest od przodu z jamami nosowymi za pomocą nozdrzy tylnych (dwa symetryczne otwory); na bocznych powierzchniach znajdują się ujścia trąbek Eustachiusza; jest ważnym rezonatorem głosu. · Część ustna – łączy się ku przodowi z jama ustną, od której jest oddzielona łukiem podniebienno-gardłowym. · Część krtaniowa – łączy się z przełykiem (w dolnej części) i z krtanią (ku przodowi). Układ migdałków i grudek limfatycznych gardła nosi nazwę pierścienia Waldeyera: migdałek gardłowy, migdałki podniebienne, migdałek językowy.


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.