clock

Dzisiaj jest 08.12.2023 rok ,        godzina: 7:14 dudes     Dziś imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Elektroterapia


Linki sponsorowane
Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażuPolecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Elektroterapia

Linki sponsorowane


Dział terapii fizykalnej, zajmującej się terapeutycznym wykorzystaniem efektów biologicznych, energii elektrycznej do leczenia, rehabilitacji i diagnostyki. Klasyfikacja prądów oparta na : -głównych parametrach prądu ; kierunek, częstotliwość, natężenie -efektach terapeutycznych Pod względem kierunku prąd dzielimy na : -jednokierunkowy -dwukierunkowy 1. Jednokierunkowy Stały galwaniczny, przerywany Zmienny -> sinusoidalny Prąd jednokierunkowy - elektrony zawsze poruszają się w tym samym kierunku 2.Dwukierunkowy Symetryczny Asymetryczny Prąd dwukierunkowy- elektrony poruszają się w naprzemiennych kierunkach i stale zmieniają swoją polaryzację. Pod względem częstotliwości prądy dzielimy na : -prądy stałe ( częstotliwość = 0) -prądy niskie częstotliwości (1-800) -prądy średniej częstotliwości ( 800-10.000) -prądy wielkiej częstotliwości ( ponad 10.000) Częstotliwość- liczba cykli lub drgań zachodzących w jednostce czasu. Jednostka jest herz-Hz Pod względem efektów terapeutycznych prąd dzielimy na : -prądy z efektem pobudzenia ruchowego (np. prąd stały, przerywany, prostokątny, farradyczny, Kotra) -prądy o efekcie przeciwbólowym (np.prąd stały, diadynamiczny, interferencyjny, Traberta, TENS) Prąd elektryczny wywołuje znaczące efekty biologiczne, które zależą od parametrów prądu. Pobudzenie�zmiana właściwości błony komórkowej lub metabolizmu komórkowego pod wpływem zewnętrznych bodźców, które nie uszkadzają komórki i wywołują całkiem odwracalne zmiany. Pobudliwość- to zdolność komórki do reagowania na bodźce -jony pozbawione kilku elektorów są to jony dodatnie (+) KATIONY , będą przemieszczać się do katody ( biegun ujemny) -jony z przewagą elektronów to jony ujemne (-) ANIONY , będą przemieszczać się do anody ( biegun dodatni) -zakres -wielkość dawki -podatność -czas trwania -wrażliwość osobnicza Czynnik fizykalny- to bodziec wywołujący w ustroju odpowiedz tkankową zwaną odczynem Odczyn- to odpowiedź tkankowa będąca w bezpośrednim kontakcie z efektorem leczniczym ( szereg reakcji biochemicznych , zmieniających procesy fizjologiczne zachodzące w tkankach) Efekt leczniczy- to coś by było widoczne wymaga często wielokrotnego wywołania odczynów.

Źródło: www.fizjoterapeutom.pl


[dodaj komentarz na forum]


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci


Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.