clock

Dzisiaj jest 28.01.2025 rok ,        godzina: 23:03 dudes     Dziś imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława           Dołącz do Fizjo.e-Masaz.pl w FB

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstronie » Dlaczego światło Bioptron pomaga w zmianach zwyrodnieniowych stawów


Linki sponsorowane
Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Dlaczego światło Bioptron pomaga w zmianach zwyrodnieniowych stawów

Linki sponsorowane


Od dawna toczą się spory, czy zmiany zwyrodnieniowe wiążą się tylko ze zużyciem elementów stawu czy jest to proces zapalny. Badania kliniczne wykazały, że chrząstka stawowa ulega z wiekiem degeneracji i rozpadowi. Mają tu znaczenie nie tylko normalne procesy starzenia się organizmu, ale również nakładające się na nie osłabienie mięśni, między innymi z powodu zmniejszającej się z wiekiem aktywności ruchowej. Mięsnie w znacznym stopniu kompensują obciążenia stawów przejmując siły działające na staw. Przy dobrej masie mięśniowej, nawet 80% obciążeń działających na staw przejmują mięśnie.

Innym czynnikiem wpływającym na proces zużycia jest mniejsza stabilność stawu, spowodowana zmianą elastyczności torebki stawowej. Wiotka torebka stawowa sprzyja nieprawidłowym ruchom w stawie podczas jego obciążania i prowadzi do uszkodzeń powierzchni stawowych.

Zasadniczym procesem jest jednak rozpad substancji podstawowej chrząstki stawowej(macierzy), zależny od działania enzymów zwanych, z powodu swojej budowy i funkcji, metaloproteinazami. Z kolei te enzymy, są pobudzane przez małe cząsteczki białkowe regulujące wiele procesów ludzkiego organizmu, zwane cytokinami. Najczęściej wymieniane są interleukina 1 beta, czynnik martwicy nowotworów alfa, interlukina 6.

Stwierdzono, że cytokiny wywołujące zapalenie, tzw. pozapalne, są obecne w płynie stawowym u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi, w stężeniach znacznie przekraczających normę. Podobne zmiany stężeń cytokin prozapalnych, ale o jeszcze większych wartościach toczą się w przebiegu chorób reumatycznych. Destrukcja chrząstki stawowej, zapoczątkowana przez cytokiny pozapalne, powoduje uwolnienie cząsteczek pochodzących z uszkodzonej chrząstki do jamy stawu. Cząsteczki te, drażnią błonę wyścielającą staw od wewnątrz, zwaną błoną maziową. To nasila dodatkowo proces zapalny w stawie, prowadzi do obrzęków i wysięków (płynu w jamie stawu) oraz nasila ból, zaczerwienienie i zwiększenie temperatury stawu.
Równocześnie istnieją również cytokiny będące ich antagonistami cytokin prozaalnych, czyli cytokiny przeciwzapalne. Wpływają one na regenerację tkanek. Wymienia się np., interleukinę 10 i transformujący czynnik wzrostu beta.

Od wielu lat prowadzone są badania, których celem jest zmniejszenie objawów lub zahamowanie procesów destrukcji chrząstki. Powstało wiele leków hamujących stan zapalny, np. niesterydowe leki przeciwzapalne, których przedstawicielami są np. aspiryna, ketoprofern, diklofenak, butapirazol. Stosowane są leki przeciwbólowe, typu paracetamol, tramadol, oraz inne, będące produktami do budowy chrząstki stawowej. A ostatnio stosuje się leki oparte na wpływie na cytokiny, czyli hamujące układ cytokin prozapalnych.

Niestety każdy lek, ma swoje działania uboczne i niepożądane. Znane są powikłania po stosowaniu leków przeciwbólowych pod postacią chorób przewodu pokarmowego, zaburzenia pracy nerek lub wątroby. Równie niebezpieczne są leki działające na układ cytokin, ponieważ poszczególne cytokiny odpowiadają za wiele różnych reakcji zachodzących w organizmie.

Dlatego wśród sposobów lecznia zmian zwyrodnieniowych wymieniana jest fizykoterapia, czyli działanie czynników fizykalnych na organizm ludzki. Jednym z działów fizykoterapii jest światłolecznictwo. W tym dziale można z kolei wyróżnić leczenie światłem spolaryzowanym, wielobarwnym o niskiej energii, które emitowane jest przez lampę Bioptron.

Prowadzone badania z użyciem lampy Bioptron wykazały, że u osób naświetlanych obniża się stężenie cytokin pozapalnych i podwyższa stężenie cytokin przeciwzapalnych w surowicy. I to już po 30 minutach od naświetlenia.

Dodatkowo inne publikacje mówią o efekcie zmniejszenia obrzęków i zwiększenia przepływu krwi w naczyniach pod wpływem światłą spolaryzowanego, nawet u osób z cukrzycą. Nie bez znaczenia może być fakt korzystnego wpływu światłą na tworzenie nowych komórek kanki łącznej, fibroblastów, z której m.in. zbudowane są torebka stawowa i więzadła, dodatkowo wzmacniające stabilność stawu. Komórki fibroblastów tworzą bowiem włókna kolagenowe, które wzmacniają strukturę wymienionych części stawu.

Te cechy wpływu światła na organizm ludzki, mogą być wykorzystywane w zmniejszaniu dolegliwości związanych z różnymi chorobami zwyrodnieniowymi, w tym zmianami zwyrodnieniowymi stawów. I to w sposób bezpieczny. Przeciwwskazaniami do stosowania światła spolaryzowanego są choroby nowotworowe. Ostrożnie należy stosować w ciąży, choć działanie światłem na bolący kręgosłup lub stawy nie powinno w żaden sposób zagrozić ciąży. Badań tego typu jednak nie opublikowano.

Aby osiągnąć pozytywny skutek, należy naświetlać chore miejsce 2 do 4 razy dziennie, przez 10 minut z odległości nie większej niż 10 cm. Duże stawy naświetlamy z kilku kierunków, prostopadle do skóry. Jeśli nie możemy w danej chwili naświetlać chorego miejsca, można zastosować światło na twarz, 10 - 15 minut 2 razy dziennie.

Przy tym postępowaniu, po opanowaniu stanu zapalnego i bólu, wskazane są systematycznie zwiększane ćwiczenia mięśni, otaczających staw. Ćwiczenia zapobiegają zanikom mięśni i z tego powodu chronią staw przed przeciążeniami, o czym wspomniano wyżej.

Życie bez bólu i bez ograniczeń wynikających z zaburzeń funkcji stawów jest piękne. Nie rezygnujmy z niego.

Źródło: www.artykuly.com.pl



[dodaj komentarz na forum]






   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Masaż tajski jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów.

Masaż tajski

Fizjoterapiaonline.pl serwis zajmujący się coraz bardziej popularnym tematem, jakim jest fizjoterapia.

Fizjoterapia


Gabinety masażu - baza gabinetów masażu
Rehabilitacja - serwis rehabilitacyjny
Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci






Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.